k-drama.pl

Dramy koreańskie są bardzo popularne, wszędzie i zainteresowanie nimi stale rośnie.

Spróbujmy się przyjrzeć, dlaczego.

1. Mają określoną strukturę, z początkiem i wyraźnym zakończeniem. Ich format zamyka się zazwyczaj w 16-24 odcinkach, co pozwala na wprowadzenie wystarczająco dużo materiału rozwijającego postaci, a to jest najważniejsze.  Ich ciekawa fabuła z licznymi wątkami pobocznymi i emocjonalnym przywiązaniem, sprawia, że widzowie się utożsamiają z którąś z postaci i jej kibicują emocjonalnie. Taka liczba odcinków pozwala również na utrzymanie uwagi oglądających i lepsze zrozumienie utworu. 

2. Gra aktorska jest na wysokim poziomie. Producenci zawsze starają się zatrudnić nie tylko sławnych artystów, ale przede wszystkim utalentowanych i doświadczonych. 

3. Brak epatującego wszędzie seksu i minimalna zawartość wulgaryzmów jak się okazuje mocno przyciąga widzów. Scenariusze kładą nacisk na charakterystykę, osobowość i ludzkie uczucia: miłość, współczucie, zazdrość, zawiść, strach i złość, żądza pieniędzy czy władzy. To składa się na wciągającą narrację i pozwala na rozwój postaci silne emocjonalne przywiązanie do nich. Stąd zapewne bierze się tak silna fala popularności poszczególnych aktorów i liczne grono ich fanów na całym świecie.

5. Wartości – Ameryka kiedyś to robiła, ale już tego nie robi. Koreańskie programy są narzędziem do przekazywania koreańskich wartości. Jeśli obejrzysz kilka programów, zobaczysz wzór. Chociaż niektórym może się to nie podobać, uważam to za odświeżające. W zachodnich mediach poprzeczka została ustawiona tak nisko, że wolę oglądać programy, które mają kompas i kręgosłup moralny. Ten ich szacunek do osób starszych… podejście do etyki pracy, myślenie kategoriami „dla Ojczyzny”, to wszystko nam bardzo odpowiada, nie uważacie?

6. Różnorodność gatunkowa k-dram. Początkowo, dramy koreańskie były dość jednolite i schematyczne, jednak obecnie jest ich ogromny wachlarz do wyboru: komedie romantyczne, dramaty społeczne, historyczne, suspens, akcja, thriller, dramaty szkolne, fantasy, medyczne, naukowe, musicale i jeszcze sporo innych. Dlatego właściwie każdy znajdzie tu coś dla siebie.

7. Obrazy i muzyka. Koreańczycy coraz doskonałej wykorzystują te elementy kina, a ponieważ mają mnóstwo utalentowanych artystów muzyków czy artystów od tworzenia pięknych sekwencji filmowych, ich seriale bywają naprawdę spektakularne.

8. Story Arc – koreańskie dramy opowiadają historię, bardziej przypominającą książkę niż serial. Dostajesz początek, środek i zwykle satysfakcjonujące zakończenie. Jeśli wszystko idzie nie tak, wiesz, że masz tylko X odcinków, zanim albo będziesz płakać w kawie przez tydzień, albo dobrzy w końcu wygrają, a źli dostaną to, co im się należy. Proste? Proste i dlatego ludzie to kupują!

9. Miłość, miłość, miłość!  Koreańczycy do perfekcji opanowali sztukę pokazywania miłości. I wcale nie potrzebują do tego wulgarnego seksu i rozwiązłych scen. Skupili się na pokazywaniu głębi ludzkich uczuć, ich motywów, elementów, natężenia.  Musisz nieraz czekać kilka odcinków, nim para bohaterów weźmie się za ręce, a potem kolejnych kilka, nim się pocałuje. Jednak te momenty są bardzo poruszające… Aż twoje serce zaczyna mocniej bić! Znacie to, prawda? To czekanie jest wyjątkowe i widzowie naprawdę to lubią. 

Jeśli macie swoje przemyślenia na ten temat, podzielcie się nimi w komentarzu. Zapraszam!

 

Scroll to Top